Wolf Immobilien Polen

Wolf
Bracka

Zobacz cały film

Architektura

Dom handlowy Wolf Bracka zlokalizowany jest w ścisłym centrum Warszawy przy ulicy Brackiej. Ta część miasta to wspomnienie najlepszych przedwojennych tradycji handlowych Warszawy. Można tu poczuć ekskluzywny charakter domów towarowych Paryża, Londynu czy Berlina, a także atmosferę współczesnej ulicy centrum europejskiego miasta.

Budynek ma charakter elegancki i minimalistyczny. Jego rangę podkreśla nie tylko ponadczasowa architektura, ale także sąsiedztwo modernistycznych obiektów Banku Gospodarstwa Krajowego czy Muzeum Narodowego.

Opływowa linia elewacji łagodnie załamuje się wzdłuż ulicy Brackiej, a zaokrąglone narożniki nawiązują dialog z sąsiednimi budynkami.

Przeszklony parter domu jest poszerzeniem ulicy Brackiej, wciąga ją do wnętrza i generuje ruch pieszy poprzez budynek. Parter jest przestrzenią aktywną i otwartą domu towarowego. Tu rozpoczyna swój bieg ciąg schodów ruchomych. Wyraźnie eksponowane zarówno we wnętrzu, jak i na elewacji, stają się żywym symbolem wielkomiejskiego domu handlowego. Kondygnacja położona najwyżej jest lekkim zwieńczeniem bryły obiektu.

Wnętrza domu handlowego wykonane są ze szlachetnych i trwałych materiałów w prostych zestawieniach faktur i barw.

Budynek ma charakter elegancki i minimalistyczny.

Myślą przewodnią projektu było stworzenie luksusowej, a jednocześnie ultranowoczesnej oprawy dla prezentowanych tu przedmiotów i idei. Dom handlowy proponuje odwiedzającym ekskluzywne towary najbardziej znamienitych projektantów mody światowej. W tej części Europy jest to jedno z niewielu miejsc oferujących najwyższej jakości kolekcje odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej. Znajdują się tu także meble i dodatki do aranżacji nowoczesnych wnętrz, restauracja, vinoteka, delikatesy, salon fryzjerski i perfumeria.

Prof. dr hab. architekt Stefan Kuryłowicz, 1941-2011

Dane

 • 21.3k

  powierzchnia użytkowa budynku to 21.393,00 m²
 • 11.8k

  powierzchnia do wynajęcia to 11.838,00 m²
 • 6.7k

  powierzchnia parkingów to 6.775,00 m²
 • 2.7k

  powierzchnia komunikacji i techniczna to 2.780,00 m²
 • 187

  to liczba miejsc parkingowych
 • 5

  to liczba kondygnacji podziemnych
 • 6

  to liczba kondygnacji nadziemnych

Historia

close
 • Mapa Warszawy z 1656 roku.
  1300-1700

  Działka przy ulicy „Na koniec Nowego Świata” znajduje się w rękach Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

 • Mapa Warszawy z końca XVIII wieku.
  1701-1800

  W 1770 roku ulica „Na koniec Nowego Świata” zostaje mianowana Bracką – nazwę tę zawdzięcza stojącym przy niej gruntom braci zakonnych.

 • Ulica Bracka – widok w stronę Alei Jerozolimskich.
  1801-1850

  Na początku XIX wieku powstają reprezentacyjne Aleje Jerozolimskie, które przecinają ulicę Bracką.

 • Aleje Jerozolimskie – widok na skrzyżowanie z ulicą Bracką.
  1851-1900

  W XIX wieku okolice ulicy Brackiej rozbudowują się o eleganckie kamienice i inwestycje komunalne.

 • Bank Gospodarstwa Krajowego w Alejach Jerozolimskich.
  1901-1939

  W okresie międzywojennym przy ulicy Brackiej powstaje pierwszy nowoczesny dom towarowy w mieście.

 • Zniszczone budynki na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich z ulicą Bracką.
  1939-1945

  Podczas Powstania Warszawskiego rejony ulicy Brackiej stają się areną zaciętych i wyniszczających okolicę walk.

 • Budynek Orbisu przy ulicy Brackiej.
  1945-2008

  Na ulicy Brackiej powstaje pierwsza w mieście linia trolejbusu, a jezdnia zostaje zastąpiona ciągiem dla pieszych.

 • 2011

  Zrealizowana inwestycja – dom handlowy Wolf Bracka.

 • Mapa Warszawy z 1656 roku.
  1300-1700

  Po założeniu miasta około 1300 roku działka zlokalizowana w południowo-zachodnim narożniku obecnego skrzyżowania ulicy Brackiej i Alei Jerozolimskich znajdowała się na terenie włók Kałęczyna-Chmielnika i stanowiła uposażenie mieszczan.

  W XV i XVI wieku w wyniku nadań książęcych, a później królewskich, część gruntów przeszła w ręce duchowieństwa świeckiego i zakonnego. Pod koniec XVII wieku przedmiotowa działka znalazła się w składzie włóki Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Od północy graniczyła ona z rzeczką Żórawką spływającą z rozlewisk Chmielna (rejon obecnego placu Starynkiewicza) do wąwozu dzisiejszej ulicy Książęcej, a od południa z drogą narolną w linii obecnej ulicy Wspólnej. Włókę przecinała skośnie biegnąca droga, zwana „Na koniec Nowego Świata”, łącząca rynek jurydyki Grzybów (założonej w 1650 roku) z wsią Jazdów (rejon obecnej ulicy Wiejskiej).

 • Mapa Warszawy z końca XVIII wieku.
  1701-1800

  Około 1750 roku uregulowano rzeczkę Żórawkę – na zachód od Nowego Światu ujęto ją w kanał jerozolimski, a na wschód aż do ujścia do Wisły została skanalizowana.

  W 1770 roku dawna droga „Na koniec Nowego Świata” została urzędowo nazwana ulicą Bracką. Jej nazwa pochodziła od braci zakonnych, paulinów i augustianów, którzy byli w ówczesnych czasach właścicielami gruntów przeciętych biegiem ulicy. Cały ten teren przyłączono do Warszawy na mocy Prawa o miastach (1791), które zakładało spójny obszar aglomeracji warszawskiej.

  Pod koniec XVIII wieku zabudowa ulicy składała się z drewnianych domów i dworów. W latach 1776-1782 przy skrzyżowaniu ulic Brackiej i Chmielnej (w rejonie obecnego Domu Towarowego Braci Jabłkowskich) wzniesiono cylindryczny, czterokondygnacyjny gmach drewnianego cyrku – zwany Szczwalnią lub Hecą – który przeznaczony był do pokazów walk zwierząt.

 • Ulica Bracka – widok w stronę Alei Jerozolimskich.
  1801-1850

  W latach 1818-1823 zaprojektowano i zrealizowano Aleje Jerozolimskie. Przecięły one ulicę Bracką, a nowa arteria składała się z trzech jezdni, czterech kanałów zbierających opady i z sześciu rzędów topól włoskich.

  W tym samym czasie przy ulicach Nowy Świat, Brackiej, Żurawiej, Chmielnej i Alejach Jerozolimskich rozpoczął się intensywny ruch budowlany. Wzdłuż przecznic ulic zaczęły powstawać kamieniczki – od pojedynczych budynków przez grupy dwupiętrowych domów aż po eleganckie, trzypiętrowe kamienice stawiane pod koniec XIX wieku.

  Na szczególną uwagę zasługuje wzniesiona w 1834 roku kamienica o pałacowej fasadzie, zajmująca południowo-zachodni narożnik ulicy Brackiej i Alei Jerozolimskich.

  W pierwszej połowie XIX wieku ulica Bracka rozbudowała się także o piętrowy dom frontowy, piętrowy dom narożny, zabudowania browaru, a także budynek, tzw. „Koszar Drogi Jerozolimskiej”.

 • Aleje Jerozolimskie – widok na skrzyżowanie z ulicą Bracką.
  1851-1900

  Pod koniec XIX wieku w okolicy nastąpiło kolejne ożywienie ruchu budowlanego. Aleje Jerozolimskie wraz z przecznicami, na odcinku pomiędzy ulicami Marszałkowską i Nowym Światem, zostały zabudowane eleganckimi kamienicami, przeważnie trzypiętrowymi. Około 1875 roku część kamienicy zajmującej południowo-zachodni narożnik ulicy Brackiej i Alei Jerozolimskich (wzniesionej w 1834 roku) przebudowano od strony Brackiej na dwupiętrową kamienicę o pałacowej fasadzie.

  W latach 1882-1883 na północno-wschodnim narożniku Alei Jerozolimskich i Brackiej wzniesiono charakterystyczną, eklektyczną, czteropiętrową kamienicę zwieńczoną na narożniku czworobocznym hełmem.

  W latach 1886-1890 w okolicy ulicy Brackiej zrealizowano szereg inwestycji komunalnych. Wybudowano m.in. kanalizację i nowoczesne wodociągi. W 1895 roku na odcinku pomiędzy ulicami Marszałkowską i Nowym Światem przeprowadzono linię tramwaju konnego.

 • Bank Gospodarstwa Krajowego w Alejach Jerozolimskich.
  1901-1939

  W latach 1903-1910 oba narożniki skrzyżowania ulic Brackiej i Nowogrodzkiej zabudowano dużymi, czteropiętrowymi kamienicami. Na południowo-zachodnim narożniku tych ulic wzniesiono około 1903 roku pięciopiętrową, secesyjno-eklektyczną kamienicę Towarzystwa Ubezpieczeń „Zgoda”.

  23 maja 1908 roku Alejami zaczął jeździć elektryczny tramwaj linii 18, którego trasa prowadziła od Rogatek Mokotowskich (obecny plac Unii Lubelskiej) do ulicy Stalowej. Linie tramwajowe poprowadzono także przez most im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Połączyły one centrum miasta z Pragą i Grochowem, ale pierwsze tramwaje zaczęły tu swój bieg dopiero w sierpniu 1925 roku, kiedy zakończono odbudowę mostu po zniszczeniach I wojny światowej.

  W latach 1921-1932, w ramach modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego, pod Alejami Jerozolimskimi zbudowano tunel kolei średnicowej, łączącej nowy Dworzec Główny (1930-1939) z Dworcem Wschodnim. W 1931 roku na rogu Nowego Światu i Alei Jerozolimskich oddano także do użytku monumentalny gmach Banku Gospodarstwa Krajowego.

  W okresie międzywojennym ulica Bracka na całej swojej długości miała charakter handlowy. Partery wszystkich domów zajęte były przez lokale sklepowe pierwszorzędnych firm warszawskich. Najsłynniejsze sklepy mieściły się na odcinku pomiędzy Alejami Jerozolimskimi i ulicą Chmielną. Tutaj właśnie został zlokalizowany Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, pierwszy nowoczesny dom towarowy w mieście.

 • Zniszczone budynki na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich z ulicą Bracką.
  1939-1945

  W wyniku bombardowań rejonu Dworca Głównego we wrześniu 1939 roku zniszczeniu uległy dwa domy na ulicy Brackiej – w jej zachodniej pierzei, po północnej stronie Alei Jerozolimskich.

  W czasie Powstania Warszawskiego (1 sierpnia – 2 października 1944 roku) rejon skrzyżowania ulicy Brackiej i Alei Jerozolimskich stał się areną zaciętych walk zgrupowania mjr. „Sarny” o utrzymanie połączenia pomiędzy Śródmieściami „Północ” i „Południe”. Stanowiło je zbudowane w nocy z 7 na 8 sierpnia przejście w poprzek Alei Jerozolimskich, biegnące w płytkim wykopie osłoniętym barykadami. Przejście zlokalizowano na zachód od skrzyżowania z ulicą Kruczą (pomiędzy domami nr 17 i 22). Znajdowało się ono pod stałym ostrzałem niemieckim, m.in. z gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego.

  Efektem bezpośrednich walk oraz ostrzału pozycji powstańczych było częściowe zniszczenie domów w Alejach Jerozolimskich na odcinku pomiędzy ulicami Marszałkowską i Nowym Światem, w tym narożników ulicy Brackiej. Gmach BGK nie uległ poważniejszym uszkodzeniom.

  Po kapitulacji Powstania ludność cywilna została wypędzona przez Niemców z miasta i zgrupowana w obozie przejściowym w Pruszkowie. Stąd część została wysłana na roboty przymusowe do Niemiec, pozostałych wywieziono na teren województw kieleckiego i krakowskiego, gdzie byli wyładowywani z pociągów w przypadkowych miejscach i pozostawiani sami sobie. W październiku 1944 roku Niemcy spalili ocalałą z walk zabudowę.

  17 stycznia 1945 roku I Armia Wojska Polskiego zajęła lewobrzeżną Warszawę w ramach Operacji Warszawskiej wykonanej przez armie radzieckie I Frontu Białoruskiego.

 • Budynek Orbisu przy ulicy Brackiej.
  1945-2008

  Dekret Rady Ministrów z 26 października 1945 roku o przejęciu gruntów na terenie miasta stołecznego Warszawy pozwolił na nieskrępowane działanie Biura Odbudowy Stolicy. Miało ono realizować plany budowy nowej, socjalistycznej Warszawy, m.in. poprzez niszczenie „reliktów kapitalizmu”.

  W 1946 roku uruchomiono w mieście komunikację trolejbusową. Opierała się ona na kilkunastu wyeksploatowanych wozach podarowanych miastu przez Moskwę. Pierwsza linia trolejbusu przebiegała właśnie ulicą Bracką (łączyła plac Unii Lubelskiej z placem Teatralnym).

  W 1948 roku przebito ulicę Kruczą na północ, poza linię Alei Jerozolimskich, do połączenia z ulicą Bracką. W związku z tym rozebrano ocalałą klasycystyczną kamieniczkę na południowym narożniku skrzyżowania ulic Brackiej i Widok. Wyburzenie Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, który znalazł się na linii przebijanej ulicy, odroczono na później, dzięki czemu budynek przetrwał do dzisiaj.

  W latach 50. XX wieku przy ulicy Brackiej wzniesiono funkcjonalistyczny gmach Centralnego Domu Towarowego (obecnie Dom Handlowy Smyk), biurowiec Orbis z charakterystycznym neonem w formie globusa, umieszczonym na narożniku budynku, a także biurowiec, w którym do 1990 roku mieścił się Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Dwa ostatnie obiekty wybudowane zostały w duchu realizmu socjalistycznego.

  Około 1950 roku zlikwidowano jezdnię ulicy Brackiej na odcinku od Alei Jerozolimskich do miejsca dawnego skrzyżowania z ulicą Widok, i zastąpiono ją ciągiem pieszym.

  Na początku lat 70. XX wieku zmieniono też bieg jezdni ulicy Brackiej, dotychczas przecinającej ukośnie placyk, i poprowadzono ją prostopadle do Alei Jerozolimskich, wzdłuż elewacji BGK. Na pozostałej płaszczyźnie placyku zorganizowano parking naziemny.

  Opracowanie: Fryderyk Szymański, APA Kuryłowicz & Associates

 • 2011

  W październiku 2011 roku został otwarty dom handlowy Wolf Bracka. Jego wysmakowana architektura dobrze wpisuje się w otoczenie i skalę tej części śródmieścia. Eleganckie wykończenia wnętrz pozwalają na piękną ekspozycję prezentowanych tu luksusowych towarów i usług. To miejsce, gdzie można poczuć powiew wielkiej metropolii. Dom handlowy Wolf Bracka wskrzesił tradycje kupieckie przedwojennej stolicy.

Materiały

close
 • Granit MATRIX
  Granit MATRIX
 • Beton architektoniczny
  Beton architektoniczny
 • Fakturowy beton architektoniczny
  Fakturowy beton architektoniczny
 • Drewno egzotyczne
  Drewno egzotyczne
 • Stal nierdzewna
  Stal nierdzewna
 • Tynk strukturalny
  Tynk strukturalny
 • Granit MATRIX
  Granit MATRIX

  pochodzący z Brazylii kamień o unikalnej strukturze, pasuje do różnego rodzaju wnętrz i ma szerokie spektrum zastosowania. W inwestycji został użyty do tworzenia elewacji zewnętrznej, ścian wewnętrznych, posadzek na kondygnacjach handlowych i okładzin schodów na klatkach schodowych.

 • Beton architektoniczny
  Beton architektoniczny

  ze względu na swoje parametry techniczne został wykorzystany do budowy ścian wewnętrznych na klatkach schodowych, w pomieszczeniach technicznych i gospodarczych oraz wewnętrznych ścian na kondygnacjach handlowych.

 • Fakturowy beton architektoniczny
  Fakturowy beton architektoniczny

  charakteryzuje się modnym designem, naturalnym pięknem oraz olbrzymią trwałością. Ze względu na te właściwości, wykorzystany został przy wykonywaniu ścian wewnętrznych na powierzchniach parkingowych.

 • Drewno egzotyczne
  Drewno egzotyczne

  idealnie nadaje się do ekskluzywnych wykończeń wnętrz. Dzięki swoim właściwościom sprawdza się przy zastosowaniu w warunkach zewnętrznych, w związku z czym zostało wykorzystane na tarasy zewnętrzne na kondygnacji +5.

 • Stal nierdzewna
  Stal nierdzewna

  to grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję ze strony czynników atmosferycznych. W związku z tym stal nierdzewna została wykorzystana przy budowie poręczy schodów na klatkach schodowych, wind oraz okładzin drzwiowych.

 • Tynk strukturalny
  Tynk strukturalny

  inaczej tynk dekoracyjny – jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów tynku ozdobnego. W inwestycji wykorzystany został na ścianach wewnętrznych na kondygnacjach handlowych.

Galeria

Lokalizacja

ul. Bracka 9
00-501 Warszawa
tel: +48 22 436 37 16
wolfbracka@wolfimmobilien.pl

Otwórz w Google maps

Inwestor

Firma Wolf Immobilien Polen Sp. z o.o. powstała 26 stycznia 1996 roku. Firma została założona z zamiarem inwestowania na warszawskim rynku nieruchomości i jest kontynuacją działalności gospodarczej prowadzonej przez jej udziałowców od 1989 roku.

Od początku działalności firma koncentruje się na pozyskiwaniu terenów położonych w najbardziej prestiżowych lokalizacjach Warszawy. W celu sprawnej realizacji zadań inwestycyjnych, udziałowcy firmy postanowili przeprowadzić jej reorganizację. Z jednolitej struktury firmy wyodrębniono m.in. samodzielny Oddział Wolf Bracka, który 1 maja 2002 roku rozpoczął działalność gospodarczą. 30 maja 2008 roku nastąpiło przekształcenie firmy ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną.

W skład aktywów Oddziału Wolf Bracka weszła nieruchomość położona przy ulicy Brackiej w Warszawie. Biorąc pod uwagę położenie nieruchomości w bezpośrednim sąsiedztwie prestiżowych traktów handlowych Warszawy, a także w pobliżu arterii komunikacyjnych, została podjęta decyzja o realizacji na tym terenie ekskluzywnego domu handlowego.

Prestiżowa lokalizacja, powierzenie prac projektowych jednemu z najlepszych polskich architektów, prof. dr hab. Stefanowi Kuryłowiczowi oraz wysoki standard realizacji inwestycji w pełni zaspokoją potrzeby najbardziej wymagających Klientów i Najemców domu handlowego Wolf Bracka.

Wszystkie projekty firmy Wolf Immobilien Polen S.A. wyróżniają się niezwykłą architekturą, charakteryzują się wysokim standardem wykończenia i niewątpliwie są rozpoznawalne na rynku warszawskim. Powstały z myślą o pozostaniu w portfelu spółki jako inwestycje długoterminowe. Od wielu lat w celu realizacji zamierzonych zadań, spółka korzysta z usług wyspecjalizowanych firm, które z powodzeniem wspólnie pozwalają spółce rozwijać się na rynku nieruchomości.

W zakresie pomocy prawnej spółka korzystała i korzysta z usług tak renomowanych kancelarii prawniczych, jak Hogan&Hartson, K&L Gates, Bird&Bird.

Od wielu lat proces finansowania działalności spółki był i jest oparty o współpracę z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, takimi jak Dresdner Bank AG, BNP Dresdner Bank, Eurohypo, DZ Bank, Bank of China.

Badaniami finansowymi i doradztwem podatkowym spółki zajmowały się i zajmują renomowani audytorzy i doradcy Ernst&Young czy KPMG. W zakresie wycen nieruchomości spółka korzysta z usług m.in. firmy Knight Frank.

W zakresie komercjalizacji budynków oraz planowania ekspansji na rynku nieruchomości firma korzystała i korzysta współpracując ze światowymi agencjami – Cushman&Wakefield oraz CBRE.

Firma koncentruje się na pozyskiwaniu terenów położonych w najbardziej prestiżowych lokalizacjach Warszawy.

Do tej pory do naszych budynków udało nam się pozyskiwać stabilnych finansowo i długoterminowych najemców m.in.: Dresdner Bank AG, Bank BNP Paribas SA, Bank BGŻ SA, Bank of China, Advent International, CC Group, Stock Polska, Volvo, Ikea. W naszych budynkach swoje pierwsze i jedyne do tej pory butiki w Polsce otworzyły ekskluzywne marki mody światowej m.in. Louis Vuitton, Gucci, Bottega Veneta, Saint Laurent, Lanvin.

Inne

zamknij

Cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby usprawnić jej działanie.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności

zamknij